Związek Ormian w Polsce
MSWiA Strona powstała dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji




Kościół i Parafia ormiańskokatolicka

Proboszcz: administrator ks. prof. Józef  Naumowicz

Parafia ormiańskokatolicka

Chaczkar w GliwicachCHACZKAR w Gliwicach

Krzyż kamienny upamiętniający ofiary ludobójstwa dokonanego w Turcji i na Kresach Wschodnich II RP.

Jak wyraził się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - "Dzień 9 lipca 2011 roku przejdzie do historii Gliwic i całego Górnego Śląska".
Tego dnia bowiem został odsłonięty i poświęcony "Chaczkar – Krzyż Pamięci", dar narodu ormiańskiego dla gliwickiej parafii ormiańskokatolickiej pw. Świętej Trójcy.
Wyrzeźbiony w oryginalnym ormiańskim tufie (kamień wulkaniczny) przez artystów z Armenii, przekazany został przez Stowarzyszenie "Sztuka Bez Granic" z Erywania.
W sporowadzeniu go do Gliwic pomogło ormiańskie Ministerstwo Obrony Narodowej (samolot Erywań – Warszawa) a następnie niełatwego transportu podjął się gliwicki Ormianin p. Juliusz Andrzej Sikorski.
Całość sprawy koordynowali Anna Olszańska i Bogdan Kasprowicz ze Związku Ormian w Polsce.
Chaczkar dedykowany jest Ormianom pomordowanym w ludobójstwie w Turcji w 1915 roku oraz Polakom i Ormianom, którzy w czasie II wojny światowej zginęli na Kresach Wschodnich II RP z rąk Niemców, Rosjan i Ukraińców.
Gliwicki chaczkar poświęcił, wspólnie z proboszczem parafii ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, będący pierwszy raz w Polsce, arcybiskup lwowski Grigoris Bunatian, prymas Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego na Ukrainie. Towarzyszyli mu ks. Tadewos Geworgian, proboszcz katedry ormiańskiej we Lwowie, ks. prałat Cezary Annusewicz, proboszcz parafii ormiańskokatolickiej w Gdańsku oraz proboszczowie z diecezji gliwickiej. Pełna ekumenia.
Władze świeckie reprezentowali ambasador Armenii Aszot Galojan i wiceprezydent Gliwic Renata Caban. Przybyło wielu Polaków i Ormian, tak ze starej, jak i nowej emigracji, a także delegacje z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Obornik Śląskich i Rzeszowa.
W homilii arcybiskup podziękował Polsce za życzliwość okazywaną na przestrzeni wielu wieków emigrantom ormiańskim, a także za wydatną pomoc materialną w niedawnej renowacji katedry ormiańskiej we Lwowie. W czasie liturgii śpiewał specjalnie przybyły na tę uroczystość zespół folklorystyczny Nazani z Erywania, który na zakończenie wykonał hymn narodowy Armenii (po ormiańsku) i Polski. Następnego dnia, dla uświetnienia wydarzenia Nazani dało koncert (objęty patronatem Prezydenta Miasta Gliwice) w sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej w Gliwicach.

Zespół wystąpił też w Krakowie, Radwanowicach i kilku jeszcze miastach w Polsce.


Związek Ormian w Polsce im. abpa Józefa Teodorowicza - Gliwice